Hvordan medvirker Statens Serum Institut til at bekæmpe AIDS? Statens Serum Institut (SSI) er med i første række i kampen mod AIDS med indsatser inden for udvikling af vacciner HIV, diagnostik og overvågning af forekomst af HIV i Danmark, samt monitorering af resistensudvikling mod AIDS-medicin. Læs også SSI's pressemeddelelse fra 30. november om bekæmpelse af HIV.
Udvikling af vacciner mod HIV SSI's har et internationalt anerkendt forskermiljø, der på nuværende tidspunkt er nået langt med udviklingen af en behandlingsvaccine til at kontrollere HIV. De første patienter har allerede afprøvet vaccinen, og efter at have udviklet på den igen, er næste version nu klar til at vaccinere raske HIV patienter i både Danmark og Afrika.
Læs mere om SSI's forskning inden for HIV-vaccine.
Diagnostik og behandlingsmonitorering af HIV I Danmark fungerer SSI som et centraliseret reference laboratorium for diagnostik og behandlingsmonitorering af HIV.
AIDS-Fondets Forskningspris blev i år tildelt Louise Bruun Jørgensen, der er laboratorieleder på Statens Serum Institut. Hun får prisen, fordi hun gennem en årrække har forsket i resistensudvikling overfor HIV-medicin. Derudover har hun stået for den epidemiologiske overvågning af resistensudviklingen i Danmark, som er enestående lav, og det har givet international opmærksomhed omkring "The Danish model".
Instituttet har i dag seks undersøgelser til at diagnosticere HIV, og der bliver løbende introduceret nye og bedre metoder. I højre side findes links til undersøgelserne.
Læs mere om HIV-overvågning, forekomst og resistens i Danmark i SSI's Smitteberedskabsrapport fra 2007 s. 12-13 (pdf-format).
Hvad er HIV? HIV infektion skyldes smitte med HIV (human immundefekt virus). HIV infektion er årsag til AIDS. HIV findes i blodet hos mennesker, der er blevet smittet. Infektionen er kronisk, og en smittet person vil have virus i blodet resten af sit liv. HIV smitter via blod, ved seksuel kontakt og fra mor til barn i forbindelse med fødsel og ved amning. De fleste mennesker, der smittes med HIV, får umiddelbart ingen symptomer. Nogle få vil ca. to uger efter smitte udvikle feber, ukarakteristisk hud-udslæt og sygdomsfølelse varende fra få dage op til en uge.
Læs SSI's sygdomsbeskrivelse af HIV infektion (AIDS).
Udbredelse HIV er et problem alle steder på kloden. Størst er problemet i Afrika syd for Sahara, hvor 67% af verdens ca. 33 mio. HIV-positive bor. Antallet af HIV-positive i regionen ligger mellem 1-2 procent af befolkningen og helt op til hver fjerde voksne. I Afrika sker størstedelen af smitten gennem hetero-sex. Imidlertid står det efterhånden klart, at mænd der har sex med mænd (MSM) i Afrika er endnu hårdere ramt end de heteroseksuelle; i undersøgelser af HIV forekomsten blandt MSM i flere afrikanske lande var mellem 22% og 43% af de deltagende MSM HIV-positive. Da homoseksualitet er forbudt i mange afrikanske lande, er det imidlertid vanskeligt at få et klart overblik over problemets omfang i denne gruppe.
Skønt forekomsten af HIV er alarmerende høj i mange afrikanske lande, synes den dog at have stabiliseret sig og er endog faldet flere steder. I modsætning hertil vokser antallet af nye tilfælde i Østeuropa/Central Asien derimod eksplosivt. Her skyldes epidemien i høj grad det faktum, at stik-narkomaner ikke har mulighed for at skaffe rene sprøjter og kanyler. I Ukraine og Rusland er mellem 3% og 70% af de undersøgte stik-narkomaner HIV-positive. Mange partnere til stik-narkomaner smittes seksuelt, og i flere store byer i området findes helt op til 1% af gravide kvinder hiv positive.
På UNAIDS's hjemmeside kan man se forekomst af HIV i alle verdens lande.
Forekomst i Danmark Som i resten af Vesteuropa er HIV i Danmark først og fremmest udbredt blandt mænd der har sex med mænd (MSM), men også blandt indvandrere fra især Afrika og Fjernøsten findes en del HIV positive. Blandt stik-narkomaner er HIV ligeledes udbredt, men på et væsentligt lavere niveau end i Østeuropa, hvilket bl.a. skyldes den liberale sprøjte-bytte politik, vi har. I Danmark er der ikke noget, der tyder på, at der forekommer en væsentlig grad af smittespredning udenfor disse risikogrupper. I det seneste nummer af EPI-NYT nr. 48, 2009 beskrives forekomsten af HIV i Danmark (HIV /AIDS-årsopgørelsen).
Overvågning Statens Serum Institut overvåger løbende forekomsten af hiv i Danmark, og samarbejder med en række organisationer og forskningsinstitutioner med det formål at øge kendskabet til udbredelsen af hiv her i landet, og herved bidrage til at hiv smittede bliver testet i tide, får den bedste behandling og undgår at smitte andre. I højre side finder du links til samarbejdspartnere og andre HIV-organisationer i Danmark. |